Ficam és rándulás

Elsősegély szalag sérülése

elsősegély szalag sérülése

Ín— és szalag-sérülések előfordulási helyei Leírás Az ízületek ín- és ínszalag-sérülései tipikus sportsérülésnek számítanak, amelyek a szakadás mértékétől függően lehetnek részlegesek vagy teljesek.

Ilyen jellegű sérülés elsősorban a legnagyobb terhelésnek kitett térdízületnél, azon belül is az elülső keresztszalagnál jön létre - jellemzően ez teszi ki a sportsérülések csaknem háromnegyedét.

elsősegély szalag sérülése

Szintén gyakori a vádlit a sarokcsonttal összekötő Achilles-ín szakadása, annak ellenére is, hogy ez a legvastagabb ín az szervezetben. Gyakran sérül még a bokaízület, aminél akár egy bicsaklás is okozhat szalagszakadást. A szalagok szakadása a középkorúaknál és idősebbeknél gyakoribb, a fiataloknál ugyanis az ín helyett jellemzően még az izom szakad, esetükben ugyanis az inak még erősebbek és rugalmasabbak.

elsősegély szalag sérülése

A szalagsérülések valószínűsége szempontjából kiemelt jelentősége van a lábboltozat megfelelő kialakítását biztosító szalagrendszernek, az ugyanis a stabilitás szempontjából nagyon fontos. Az ínszalagokat komolyan gyengítheti az elhízás és a folyamatos állómunka is, mindkettő megterheli, megnyújtja, és ez által sérülékenyebbé teszi a szalagokat.

Stabil oldalfekvés

Az ín- és szalagszakadás legfontosabb tünete, hogy a sérült nagyon erős, esetenként nyilalló fájdalmat érez.

Ezzel egyidejűleg gyakran reccsenést vagy pattanást is hallani. Teljes szakadás esetén az adott ínhoz tartozó izom formája is megváltozhat, és akár azonnali izomcsomó formájában is jelentkezhet.

• Hogy az ízületi gyulladás hogyan nyilvánul meg a kézben
  • Ízületi kezelés mi ez
  • Elsősegély tanfolyamok
  • Ficam – Wikipédia
  • Téli sportbalesetek – a leggyakoribb sí sérülések
  • Térd hátsó keresztszalag sérülés (LCP) - bezenyeiskola.hu PORTÁL
  • Elsősegély A laikus segélynyújtónak nem feladata megállapítani, hogy rándulásról, ficamról vagy akár törésről van-e szó, ezt gyakran az egészségügyi dolgozók is csak Röntgen-felvétel alapján tudják megállapítani.

Jellemző tünet emellett a duzzanat, és sérüléskor akár vérömleny is előfordul. Ha az elsősegély szalag sérülése nem kezelik megfelelően, az hosszú távon kisebb-nagyobb mozgáskorlátozottságot okozhat, valamint például a bokaízület esetében az a későbbiekben könnyen instabillá válhat.

Ín- és szalagsérülések

A szalagsérülések kezelésének módja elsősorban a szakadás mértékétől függ. Sportsérüléseknél gyakran nehéz eldönteni, hogy izomhúzódásról, ínszalaghúzódásról, izomszakadásról, rándulásról, ficamról vagy csonttörésről van szó, ezért a diagnózis felállítása mindig a sérülés módjának rekonstruálásával, valamint az érintett ízület mozgathatóságának vizsgálatával kezdődik.

elsősegély szalag sérülése

Emellett fontosak lehetnek a különböző képalkotó vizsgálatok, a röntgen, az ultrahang, az MRI- és a CT-vizsgálat is. A részleges szakadást sokszor pihentetéssel, nyugalomba helyezéssel, például rögzítő sínnel vagy gipsszel is helyre lehet hozni.

• Térdízület kezelése rehabilitáció
  • Fájó láb sarok és a hát alsó része
  • Térd külső oldalszalag sérülések (LCL) - bezenyeiskola.hu PORTÁL
  • Ín- és szalagsérülések - Ars Medica Lézerklinika
  • A bokasérülés lehetséges okai, fajtái és kezelése Sándor Alexandra Valéria

Ez esetben a részlegesen elsősegély szalag sérülése szalag meg tud gyógyulni. A teljesen szakadt ínszalagot ezzel szemben többnyire operálják.

elsősegély szalag sérülése

Ilyenkor a műtét után is fontos a rögzítő sín vagy a gipszelés. Az inak és a szalagok nehezen gyógyulnak, regenerációjuk akár több hónapig is elhúzódhat. Emiatt a rehabilitációban — az izmok megerősítésében és az esetleges ínletapadások megakadályozásában — komoly szerepe van a gyógytornának. Kiegészítő terápiaként pedig szóba jöhet fizikoterápia is, amely serkenti a vérkeringést, és csökkenti a beteg fájdalmát.